ورود
عضویت در سایت
درباره انتشارات فروزش

قبل از ورود به عرصه‌ی فعالیت‌های خود، سخن را با اجازه‌ی معنوی از فرهیخته‌ای بزرگوار و یا نقل به مضمون این‌گونه آغاز می‌کنیم «ندانم کجا دیده‌ام در کتاب»: «ما چون آن سنگ خارائیم که امواج دریا به ژرفای آب‌ها رانده ‌است. تحولات و دگرگونی‌های جوی، آن را به سوی خشکی و ساحل رانده و روی آن را همراه خود برده و صیقل داده است. «تیزی‌ها و ناملایمات، خراش‌ها بر آن انداخته است. اما این سنگ، پیوسته و سنگین و استوار، همان است که بود. انتشارات «فروزش» و زیر مجموعه‌اش انتشارات «خوروش» در سال 1374 هـ.ش قدم به عرصه‌ی نشر گذاشت. این حرکت، ابتدا به ساکن و یا از روی اجبار نبود. اساس و ریشه‌ی این انتشارات، سال‌ها قبل و از همان دوران طفولیت ما، در انتشارات «نوبل» تبریز گذاشته شده بود. به عبارتی این‌گونه بیان کنیم که آغاز کار، بالقوه انتشارات نوبل بود و در سال 1374 به فعل تبدیل شد و مستقلاً به عالم نشر وارد شدیم. 

       در سال 1374 کار را با نشر کتاب‌های کمک آموزشی در سطح دبیرستان و کتاب‌های زبان خارجی تحت نام انتشارات خوروش آغاز کردیم. در این راه با توجه به زمان، به حرکت خود ادامه دادیم و خود را ملزم دیدیم که در سال‌های اولیه با احتیاط قدم برداریم و این حرکت تا آخر سال 76 تداوم داشت. سال 1377 از راه رسید. برای این که بتوانیم در دنیای نشر، بهتر و محکم‌تر عرض اندام کنیم دفتر تهران راه‌اندازی شد تا جریان همکاری و تعامل با همکاران دیگر، روان‌تر و سهل‌تر شود. در همین سال به خود جرأت دادیم و قدم به عرصه‌ی نشر کتب دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی و زبان‌های خارجی گذاشتیم که این‌بار نام انتشارات «فروزش» بر جلد کتاب‌ها نقش بست و همراه با انتشارات خوروش در کتاب‌فروشی‌ها به چشم خورد. تقریباً می‌شود گفت که از این سال، خوروش به زیر مجموعه‌ی انتشارات فروزش تبدیل شد که هنوز هم با نشر کتب کمک آموزشی و زبان های خارجی به راه خود ادامه می‌دهد. در سال 1378 بر تنوع و گوناگونی نشر کتب دانشگاهی افزوده شد و آثاری را در رشته‌های مدیریت، حسابداری، روان‌شناسی و علوم تربیتی به پیشگاه دوستداران عرضه کردیم. در این چند سال که در عالم نشر گام زدیم احساس نیاز کردیم که باید به تعداد فروشگاه بیفزایم تا راحت بتوانیم در خدمت مراجعین باشیم و مصمم شدیم علاوه بر دفتر و فروشگاه مرکزی، شعبه‌ی شماره‌ی یک را در شهر تبریز راه‌اندازی کنیم. بعد از مطالعات گسترده و همه جانبه، در نهایت این شعبه را در سال 1380 در چهار‌راه آبرسانی و نزدیک به دانشگاه تبریز افتتاح کردیم. با این کار بر تعداد کارکنان نشر اضافه شد تا مراجعین راحت‌تر به خواسته و مقصود خود برسند و با توجه به استقبال جویندگان دانش در سال 1383 اقدام به تأسیس شعبه‌ی شماره‌ی دو تبریز در منطقه‌ی ولیعصر کردیم. در همین سال با توجه به کثرت آثار انتشار یافته و جواب‌گو نبودن سایر واحدهای مربوط به نشر، بخش صحافی را پی‌ریزی کردیم تا یکی از مشکلات اولیه را از سر راه نشر برداریم. پیرو فعالیتهای فوق در سال 1388 اقدام به توسعه فروشگاه مرکزی این انتشارات نمودیم، طوریکه فضای این فروشگاه به 1000 مترمربع و عناوین ارائه شده به بیش از 200/000 عنوان افزایش یافت و تبدیل به یکی از بزرگترین کتابفروشی های کشور گردید که در نوع خود بی نظیر است.
       با توجه به کارهای صورت گرفته تا این سال‌ها، خواستیم خود را در میدان بزرگتری بیازماییم و این آزمون را با نشر فرهنگ لغات تخصصی در سال  85 آغاز کردیم و این حرکت تداوم یافت و این امر با موفقیت به سر انجام رسید و نسبت به آینده و همچنین به تواناییمان امیدوارتر گشتیم.  سال 1386 را با این تصمیم آغاز کردیم که دایره‌ی موضوعی نشر کتب دانشگاهی را گسترش دهیم و به موضوعاتی در رشته‌های فنی و مهندسی، عمران و معماری روی آوردیم و هم‌چنین یکی دیگر از واحدهای امور چاپ یعنی بخش لیتوگرافی را تأسیس کردیم.

برای اداره و مدیریت چنین مؤسسه‌ای نیاز به تقسیم کار و سپردن مسئولیت به کارکنان و یاران بود که با همدلی ایشان، این فرصت به دست آمد تا بتوانیم با گام‌های استوار و محکم، برای خود در بین همکاران انتشاراتی، جایی باز کنیم. با عنایت به این که آموزش زبان‌های خارجی در کل کشور به طور گسترده، توسعه می‌یافت و اغلب مردم، چه دانشگاهی و یا غیر دانشگاهی به آموزش زبان‌های خارجی رغبت و تمایل نشان می‌دادند و می‌دهند و ناشران که ما هم جزئی از آنان هستیم با توجه به این خواسته‌ها، با وارد کردن کتاب از دیگر کشورها، جوابگوی مردم بودند. در سال 1387 با تلاش‌های بی‌وقفه و مستمر موفق شدیم که نمایندگی انتشارات دانشگاه کمبریج انگلستان را در ایران به دست آوریم. سال 87 سالی  پرتنوع و گوناگونی در عالم نشر بود و خود را مشتاق جواب گویی در عرصه نشر کتاب یافتیم تا هرچه بهتر و با کیفیت مطلوب‌تر آثار منتشر شده را در اختیار جویندگان قرار دهیم. مصمم شدیم که واحد چاپ را هم کم‌کم راه‌اندازی کنیم و به یاری منبع حق و حقیقت این تصمیم در سال 1388 به عمل پیوست. در سال‌های  1389 و  1390 توانستیم بخش صحافی را به جدیدترین دستگاه‌ها مجهّز کنیم که امروزه تکمیل‌ترین و مدرنترین صحافی شمال غرب کشور می‌باشد که روزانه با ظرفیت 50000 جلد با صحافی انواع کتاب و دفتر مشغول به ارائه‌ی خدمت می‌باشد و همچنین تکمیل بخش فروش اینترنتی و پوشش سلفونی و چاپ CD به سایر خدمات انتشارات فروزش افزوده شد و در نهایت  در سال  1394 موفق به راه اندازی یک فروشگاه دیگر واقع در منطقه  ولیعصر شهر تبریزشدیم. 
    در پایان شاکریم که توانستیم شمه‌ای از تاریخچه‌ی زایش و بالش انتشارات فروزش و زیر مجموعه‌اش را به خدمت گرانمایگان و فرهیختگان عرضه کنیم تا تصور نشود که این حرکت از آغاز تا امروز، به راحتی و در مسیری یک دست و هموار، اتفاق افتاده است. بلکه مرارت‌ها و ناهمواری‌هایی بود و هست که مردان عالم نشر می‌توانند راحت‌تر آن را لمس و احساس کنند. امروز انتشارات «فروزش» و «خوروش» و سایر واحدهای زیر مجموعه‌اش همراه با رود خروشان جامعه‌ی علمی و فرهنگی با داشتن دفتر و فروشگاه مرکزی و سه فروشگاه جانبی در تبریز و یک دفتر در تهران و همراه با سایر واحدهای چاپ مستقر در تبریز، به عنوان یکی از پیشتازان عالم نشر مطرح است. در نهایت با سپاس‌گزاری از تمام فرهیختگان چشم امید داریم که ما را در رفع کاستی‌هایمان یاری دهند تا بتوانیم در عرصه‌ی استان و کشور خدمات ارزنده‌تری را  ارائه دهیم.

آدرس فروشگاه
  • دفتر مرکزی
    شماره تلفن : 04133369525
  • فروشگاه مرکزی (آبرسان)
    شماره تلفن : 04133362929
  • فروشگاه ولیعصر
    شماره تلفن : 04133335779
مجوز ها
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به انتشارات فروزش میباشد